DE egy Barbie karácsonyi életképhez mégsem tehetek eredeti fenyőfát! Nem is lehetne ebben a méretben kapni, legfeljebb törpe tuját. Szóval utánajárva a dolognak, arra jutottam, hogy zsenília drótból fogok karácsonyfát készíteni.
Több ötletet is találtam, de amikor megláttam ezt a két képet itt, tudtam, megvan az ihlet!
Ezüst színű karácsonyfa mellett ünnepel Barbie 1965-ben! De miért nem zöld a fenyő, és mi az a színes dolog a fa alatt? Ennek utána kell járni!
A megoldást az Etsy History Lesson oldalán találtam meg.
Az alábbiak a cikk lényegét foglalják össze.
Az 1960-as években az alumínium karácsonyfa rövid, de látványos népszerűségnek örvendett.
Egy új korszak gyermeke volt, fényes volt és modern, valami más mint elődei.
![]() |
Alumínium karácsonyfa 1961 |
![]() |
1963 |
A fák magassága két lábtól nyolc lábig terjedt, s bár a legtöbb ezüst volt, de lehetett kapni rózsaszín, arany, kékeszöld színben is. Megfelelően bevilágítva biztosította, hogy a karácsonyi dekoráció a legmenőbb legyen a lakótelepen.
Műfenyőket már a 19. században készítettek madártollakból. 1930-ban szabadalmaztattak üvegmosó keféből készített mini fenyőket.
![]() |
1930-as műfenyők üvegmosó keféből |
Az alumínium ritka fémnek számított a 19. században, unciánkénti ára meghaladta az aranyét és az ezüstét, de a kitermelési eljárások javulásával a 20. században már egyre több helyen használják ezt a fémet. Könnyű súlya és fényvisszaverő képességének hála, ideális volt karácsonyi dekoráció készítésére.
Bár az Egyesült Államok nagy részén gyártották őket, a legnagyobb gyártója az Aluminum Specialty Company of Manitowoc Wisconsinban. Mikor 1959-ben piacra dobták az "Evergleam" sorozatukat, sokat az Atomkorszak kifejeződéseként fogadták el a csillogó fát.
Már magában is elég jól mutatott, de aggathattak rá fényes gömbdíszeket szigorúan csak kampóval, hogy a fém tűlevelek ne sérüljenek meg.
![]() |
Fotók innen |
Egy másik fontos kellék a színkerék. Mivel karácsonyfa égősort felrakni egy fémből készült fára tűzveszélyes volt, ezért a fa alá egy négyszínű(kék, narancs, piros, lila) színtárcsát raktak, amelyek mögött egy reflektor világította meg a fát.
A fa alumínium levelei visszaverték a lassan forgó kerék által kevert színeket, pont úgy, mint a videón látható.
Két kerék együttes alkalmazásával még jobban lehetett fokozni a hatást.
Akinek még ez sem volt elég, az összeköthette a fenyőt egy speciális alappal, ami lassan forgatta az egész fát. Voltak tükrös alapok vagy zenedobozt tartalmazók is, amelyek a kedvenc karácsonyi dalokat játszották, tovább fokozva a multimédiás élményt.
1965-ben ért diadalának csúcsára korunk e gyöngyszeme, amelyről a szintén 1965-ben készült Charlie Brown Karácsonya című mesefilm is érzékletesen bemutat, ahol az igaz és hiteles győz a hamison.
Az 1960-as évek vége felé változott az ízlés és az alumínium fák gyártása lelassult. Az "Evergleam" 1969-ben be is szüntette a gyártást.
Végül pár fotó eredeti vintage Barbie folyóiratokból, ZÖLD fenyővel.
Hogy én közben vettem egy köteg ezüst színű zsenília drótot? Naná! Karácsonyra el is készül a fám Barbienak;-)
4 megjegyzés:
Ez nagyon érdekes cikk volt, köszönöm szépen!! Alig várom a karácsonyfás fotóidat :)
Köszi , nagyon tetszett .
Megint nagy élvezettel olvastam a mesét. Ezekről nem is hallottam, fém fenyőfa, mik voltak! A lelki szemeimmel már látom is , amit majd csinálsz, remélem, meg tudjuk nézni :) Jó készülődést :)
Szuper cikk, köszönöm 😊
Megjegyzés küldése